BLOG: Příběh Karlínského hummusu

hummus-maniaPokud jste v posledních dnech navštívili restauraci Olive, určitě jste si všimli,  že si nově můžete odnést porci hummusu ve speciálním balení sebou domů, nebo do kanceláře. V čem je vlastně hummus tak zdravý, proč byste ho měli jíst a z čeho se vlastně skládá?

2015-photoonet-029

Z čeho se hummus připravuje

Mezi základní složky patří cizrna, olivový olej, česnek, tahini pasta (pasta ze sezamových semínek), římský kmín a citron. U nás v Olive přidáváme k hummusu navíc harissu, což je velmi pálivá pasta, která ještě pozvedne jeho už tak skvělou chuť. Harissa obsahuje česnek, chilli papričky, římský kmín, koriandr, papriku, sůl a olivový olej. 

momo-hummus

Receptů na hummus existuje nepřeberné množství. Stejně tak,  jako například na svíčkovou omáčku – každý ví, že do ní patří hovězí maso, celer, mrkev, petržel, bobkový list, nové koření…ale určitě i vy znáte nějakou „vychytávku“, v čem je svíčková od vaší babičky tou nejlepší. Stejně tak je to i s humusem – každý kuchař má svůj tajný recept.

Hummus jako neskutečný zdroj zdraví

hummus

Ač se to možná na první pohled nezdá, hummus je velmi univerzálním jídlem. Lze ho jíst v různých obměnách samotný, je skvělou přílohou k masu, můžete ho jíst s chlebem, se salátem a nejlepší je se vším dohromady.  Pokud držíte dietu, zkuste obohatit svůj jídelníček právě humusem. Pro svou schopnost vázat vodu s následným zvýšením objemu snědené potravy a vyvoláním pocitu sytosti totiž přispívá k boji proti obezitě. Obsahuje množství vitamínů a minerálních látek jako jsou vitamíny skupiny B, vitamin A a E,  kyselinu listovou, hořčík, železo, vápník, zinek, draslík.  

Díky cizrně, sezamovému semínku a olivovému oleji je hummus bohatý na nenasycené tuky. Tyto tuky jsou důležitou součástí zdravého jídelníčku a mají na naše zdraví mnohem příznivější vliv než tuky nasycené, které se vyskytují zejména v živočišných potravinách. Nenasycené tuky přispívají ke snížení hladiny cholesterolu a tuků v krvi a podílejí se tak na snižování rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Na rozdíl od živočišných zdrojů tuků hummus neobsahuje žádný cholesterol, jehož vysoká konzumace hraje negativní roli v rozvoji aterosklerózy.

Hummus obsahuje také velké množství vlákniny. Ta urychluje průchod trávené potravy střevem, čímž je stěna střeva kratší dobu vystavená působení případných škodlivých složek potravy. Snižuje tedy riziko vzniku nádorů tlustého střeva. Lidem s cukrovkou napomáhá udržet si stabilnější hladiny krevního cukru. Je účinným prostředkem pro osoby trpící zácpou, hemeroidy či žlučníkovými obtížemi.

Neváhejte proto zařadit hummus do svého jídelníčku. Každý den ho pro vás připravujeme čerstvý z těch nejkvalitnějších ingrediencí.  Přijďte ochutnat!

 

 

header-blog Hummus, který je ve světě naprostou klasikou, zažívá v posledních letech také v Česku skutečný boom a to nejen mezi vegetariány. Pokud jste ho ještě neochutnali, určitě neváhejte ani minutu – je nejen bohatým zdrojem železa a nejrůznějších vitamínů ale především skvěle chutná. Jakmile ho jednou vyzkoušíte, zamilujete se.
 
 
hummus-maly Zajímavé je, že ačkoliv se obecně pro tento pokrm používá název hummus, hummus znamená v arabštině cizrna. Správný název pro hotovou „pomazánku“ je však „Hummus bi tahini“. Tahini je sezamová pasta, která je jednou z hlavních součástí pokrmu.  

 

Odkud hummus pochází?

Jedná se o jídlo levantského původu, jehož historie sahá tisíce let nazpět. První dochovaný recept pochází již z 13. Století z Káhiry. Recept najdeme v kuchařce s názvem „Kitab Wasf al- Atima al – Mutada“ ("Popis rodinné kuchyně "). Tato kuchařka však nazývá pokrm „Hummus kasa“ a jeho součástí je kromě cizrny pouze vinný ocet – nenajdeme zde česnek či tahini pastu nebo citron, které jsou dnes jeho součástí. Archeologické vykopávky však ukazují, že právě cizrna se na Blízkém východě jedla ještě dlouho před tím, než tamní obyvatele začali vyrábět keramiku a používat písmo. Proto je sporné, zda první písemné zmínky souvisí se samotným vznikem pokrmu. 
 
hummus-1uplead
První písemná zmínka o „Hummusu bi tahini“, pochází až z 18. století a vznikla v Syrském Damašku. Suroviny, které se používaly v různých zemích, se však lišily v závislosti na tom, co bylo v dané oblasti k dispozici. Například sezamová semínka byla využívána již 2500 let př.n.l. v Mezopotámii a česnek je stejně starý jako Egyptské pyramidy v Gíze.
 
Recept na hummus, jak ho známe dnes, vznikl pravděpodobně až v průběhu posledních několika staletí. Nejsou však dochovány žádné písemné zmínky v kuchařských knihách, takže skutečný původ hummusu zůstává stále záhadou. Vzhledem k tehdejším možnostem a absenci moderních komunikačních systémů nebylo možné dochovat všechny recepty v regionu.

V současnosti probíhá mezi státy ve východním Středomoří a na Blízkém východě spor o to, kde vlastně ve skutečnosti hummus vznikl. Libanonští podnikatelé chtějí po Evropské unii, aby pomazánku chránila jako tradiční místní specialitu. Každý z národů přitom připravuje a servíruje hummus zcela jinak. Prokázat, že právě Libanon obohatil svět o hummus, se ale dosud nepodařilo.
 
 
Pokud jste si hummus také oblíbili, nebo se teprve chystáte ochutnat, zastavte se v restauraci Olive a vyzkoušejte ten náš. Vyrábíme ho každý den čerstvý podle tajného receptu.

Těšíme se na vás.

V dalším článku v druhém týdnu v květnu Vám prozradíme proč je hummus zdravý a proč lidem tolik chutná :) Lajkněte nás na Facebooku ať Vám nic neuteče.

tlacitko-facebook4

hummus-bi-tahini